"Put your blog out into the world and hope that your talent will speak for itself"

Personal Branding – co to takiego.

Osobista kreacja marki

Osobista kreacja marki, i to, czego potrzebujesz o niej wiedzieć.

Personal Branding, to niegdyś nic innego jak zwykła wizytówka z Twoim imieniem i nazwiskiem, ale wraz z rozwojem mediów społecznościowych, i coraz bardziej zindywidualizowanym społeczeństwem, marka, którą budujesz wokół siebie, jest być może najważniejszym sposobem na wyróżnienie się w twoich sferach wpływów. Jeśli zaczynasz myśleć o swojej osobistej marce, oto kilka rzeczy do zapamiętania.

Osobisty wizerunek

Osobisty wizerunek to sposób, za pomocą którego ludzie Cię zapamiętują. To coś więcej niż tylko znak firmowy; to sposób, w jaki przedstawiasz się online i offline potencjalnym klientom lub pracodawcom. Twoja osobista marka buduje Twoją markę, ale nadal koncentruje się wokół Ciebie jako jednostki.

Przykłady marki osobistej

Na przykład nazwa „Trump” i „Clinton” przynoszą konkretne obrazy do umysłów wielu osób, ale obrazy te są tylko częściowo związane z partiami, które kandydaci popierają. Donald Trump i Hillary Clinton, to przykłady ludzi, którzy opanowali sztukę łączenia swoich nazwisk z biznesem i pasjami. Oboje zbudowali solidną markę osobistą. Jednak osobiste budowanie wizerunku nie jest tylko dla polityków i przedsiębiorców.

Według Nielson Consumer Survey, tylko 33% kupujących ufa wiadomościom marki, podczas gdy 90% zaufało wiadomościom od osoby, którą znają. Oznacza to, że jeśli jesteś właścicielem firmy, masz znacznie większe szanse na zdobycie zaufania ludzi, jeśli najpierw połączysz się z nimi jako człowiekiem i zachęcisz swoich pracowników do tego samego.

Definiowanie Twojej marki osobistej

Jeśli chcesz zdefiniować swoją własną markę, powinieneś przede wszystkim rozważyć dokładne wrażenie, jakie chcesz stworzyć i rynek, który chcesz skierować na siebie. Gdzie się spotykają? Co im się podoba i czego chcą? Jakie mają problemy? Jeśli możesz się z nimi spotkać tam, gdzie się znajdują, możesz zbudować solidną reputację osobistą jako ktoś, kto troszczy się i naprawdę chce najlepszego dla swojego klienta.

Pamiętaj również, że osobista marka nie polega na sprzedaży. Chodzi o to, aby udostępnić się innym, zarówno klientom, jak i rówieśnikom. Upewnij się, że masz aktywne konta na Facebooku, Twitterze i LinkedIn. Zachowaj równowagę pomiędzy aktualizacjami biznesowymi i osobistymi, tak aby inni postrzegali Cię zarówno jako profesjonalistę, jak i osobę. Nikt nie musi wiedzieć, co zjadłeś na śniadanie, ale zdjęcie kota przedstawiające się obok plakatu promocyjnego prawdopodobnie będzie buczeć.

Osobisty branding nie jest związany tylko z internetem. Kiedy wychodzisz z domu i nawiązujesz kontakty z ludźmi z całego miasta, upewnij się, że zachowujesz pozytywny i profesjonalny wygląd zgodnie z marką. Przenieś wizytówki z Tobą i obserwuj potencjalnych klientów. Ludzie uwielbiają wspierać lokalne firmy i profesjonalistów, a jeśli uda się nawiązać osobisty kontakt z innymi, będą bardziej chętni do przyjrzenia się twoim usługom online.

Twoja marka powinna odzwierciedlać osobę, którą jesteś i osobę, którą próbujesz być. To powinno stać się marką samą w sobie, więc należy dążyć do utrzymania rzeczy proste. Zbyt dużo rozpraszających informacji lub jasne kolory przyciągają uwagę od wiadomości. Zachowajcie bardziej oczywistą, ale trwającą obecność, a ludzie zaczną was rozpoznawać i szanować.

Bądź przede wszystkim spójna z Twoją marką. Klienci zaczną rozpoznawać Twoją markę dopiero po kilkukrotnym napotkaniu, a jeśli używasz wielu platform, musisz zachować swoją ogólną postawę i wygląd podobny. Można to zrobić poprzez schematy kolorów, logo i motywy osobiste. Zastosuj swoją markę w podpisie e-maila, zamów papier firmowy z Twoim logo i stwórz kreatywność.

Podsumowując

Podsumowując, Twoja osobista marka jest rozszerzeniem tego kim jesteś i to co chcesz zaprezentować swoim rówieśnikom i potencjalnym klientom. Jeśli utrzymasz silną markę osobistą, Twoja firma będzie wyglądać bardziej ludzko w oczach innych i zdobędzie ich zaufanie, sprawiając jednocześnie, że będziesz pasjonatem profesjonalisty.

Istnieje wiele sposobów na zbudowanie swojej marki i powinieneś szukać czegoś prostego, co pozostanie w umysłach innych, jednocześnie budując spójne wrażenie swojej jakości.

Każdy może zbudować własną markę, a w dzisiejszym społeczeństwie czas jest dla ciebie ważniejszy niż kiedykolwiek.

9 elementów CV, na które zwracają uwagę pracodawcy

Twoje CV powinno w ciągu kilku sekund przykuć uwagę rekrutera. Od tego właśnie dokumentu zależy, czy zostaniesz w ogóle zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Osoby zajmujące się poszukiwaniem nowych pracowników coraz częściej zalewane są setkami podań o pracę. Sytuacja, w której o jedno miejsce walczy cała rzesza kandydatów, nie jest wcale wyjątkowa. Czasami rekruterzy mają jedynie chwilę, by rzucić okiem na nadesłane życiorysy. W tym czasie muszą podjąć decyzję o dopuszczeniu kandydata do kolejnego etapu, czyli rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli chcesz liczyć się w tym wyścigu, twoje CV musi zawierać (czytelnie i zwięźle podane) następujące informacje:

Wykaz stanowisk i zakres obowiązków

Musisz ściśle dopasować swoje CV do miejsca pracy, o które aktualnie się ubiegasz. Dlatego też nazwa stanowiska i obowiązki zawarte w twojej aplikacji powinny odpowiadać lub być dopasowane do tego, co znajduje się w ofercie pracy. Warto dodać, że przedstawienie zakresu kompetencji jest ważniejsze od samego wypunktowania obowiązków.

Doświadczenie zawodowe

Twoje CV będzie analizowane pod kątem doświadczenia zawodowego. Upewnij się, czy jest ono zbieżne z zadaniami, które czekają na ciebie w przyszłej pracy. Poinformuj także przyszłego pracodawcę o zakresie i rodzaju twojego wkładu w projekty, o których wspominasz w CV.

Umiejętności

Upewnij się, że w aplikacji zamieściłeś informacje o wszystkich niezbędnych umiejętnościach, zdobytych w poprzednich miejscach pracy. Zadeklarowane w CV kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe powinny określać twoją przydatność do zajęcia stanowiska, o które się ubiegasz.

Osiągnięcia

Liczby nie kłamią. Jeśli więc masz spore osiągnięcia, na przykład jako handlowiec, pokaż to w swojej aplikacji. Zaprezentuj twarde dane: liczby, procenty. Pochwal się swoimi wyjątkowymi, ponadstandardowymi wynikami pracy.

Wykształcenie

Nie zapomnij podkreślić atutów związanych z twoim wykształceniem (zdobytymi certyfikatami, odbytymi szkoleniami itp.), szczególnie, jeśli informacje te są kluczowe w procesie selekcji kandydatów aplikujących na dane stanowisko. Jeśli popracowałeś nad wszystkimi wyżej wymienionymi elementami CV, powinieneś zająć się teraz wyglądem, językiem i czytelnością dokumentu. To konieczne, jeżeli chcesz, by twoje CV zwróciło uwagę rekruterów. Koniecznie weź zatem pod uwagę poniższe wskazówki:

Czytelność

Sprawdź, czy układ twojego życiorysu jest jasny i spójny oraz czy posługujesz się maksymalnie dwoma krojami czcionek (możesz także użyć pogrubień, jeśli chcesz wyeksponować jakąś istotną informację). Prezentując swoje umiejętności, osiągnięcia, zakres obowiązków i inne elementy CV, zastosuj wypunktowanie zamiast chaotycznych opisów. Za wszelką cenę unikaj błędów ortograficznych i gramatycznych.

Spójność i porządek

Zadbaj o to, by twoje curriculum vitae nie tylko było zwięzłe, lecz także by informacje w nim zawarte ułożone były w odwrotnym porządku chronologicznym (zdarzenia najnowsze – u góry, starsze – poniżej). Wystrzegaj się trudnych do wyjaśnienia luk w historii zatrudnienia, a także niespójności dotyczących osiągnięć lub zakresu wykonywanych obowiązków.

Odpowiedni język

Sprawdź, czy twoje CV zawiera słowa związane z danym stanowiskiem pracy oraz wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. W ten sposób utwierdzisz rekrutera w przekonaniu, że być może jesteś tą osobą, której szuka. Osoba przeprowadzająca proces rekrutacyjny z pewnością będzie wiedziała, na co powinna zwrócić uwagę w aplikacjach kandydatów. Staraj się jednak nie nadużywać specjalistycznego żargonu.

Format CV oraz odpowiednia nazwa pliku

Upewnij się, że plik z twoim CV można łatwo otworzyć, bez potrzeby instalowania specjalnego oprogramowania. Najlepszym wyborem będą formaty pdf. oraz doc./docx lub pdf. Zapisując nazwę pliku, umieść w niej swoje imię i nazwisko, np. „Jan Kowalski-CV”. Do dobrego tonu należy tworzenie plików, których rozmiar nie przekracza jednego megabajta (1 MB). Nikt przecież nie lubi, jeśli ktoś zapycha jego skrzynkę mailową. Pamiętaj, że nawet jeśli dysponujesz wszystkimi wymaganymi przez pracodawcę umiejętnościami, a twoje doświadczenie zawodowe robi wrażenie, to jeśli nie zamieścisz tych informacji w swoim CV, sam stworzysz sobie przeszkody na drodze do celu, jakim jest zdobycie wymarzonej pracy.

Continue reading „9 elementów CV, na które zwracają uwagę pracodawcy”